Rozpoczęcie szczepień w Japonii

COVID-19

Minister Tarō Kōno zapowiedział, że 17 lutego rozpoczną się szczepienia około 40 tysięcy pracowników personelu medycznego. Szczepionka firmy Pfizer 14 lutego została zatwierdzona przez Ministra Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej. Czas potrzebny na realizację szczepień ma wynieść około roku przy założeniu, że szczepione będą osoby powyżej 16 lat i drugą dawkę szczepionki ludzie otrzymywać będą po 3 tygodniach od daty otrzymania pierwszej dawki. Sto placówek medycznych zgłosiło swoich kandydatów na szczepienia w tzw. grupie 0, w efekcie czego od 17 lutego rozpoczęły się szczepienia 40 000 pracowników sektora medycznego. Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej szacuje, że liczba pracowników medycznych wynosi około 3,7 miliona. W zeszłym tygodniu przyleciał pierwszy lot z UE ze szczepionkami, dokładnie 64 350 pojemników po 5 dawek szczepionki.

Szczepienia osób starszych mają rozpocząć się w kwietniu. Wedle planu mają trwać 2 miesiące i 3 tygodnie. Sondaże wykazują, że procent osób starszych chcących się zaszczepić jest bardzo wysoki. 

Druga dostawa szczepionek ma przylecieć do Japonii w przyszłym tygodniu. W 100 placówkach medycznych, gdzie odbyły się szczepienia w grupie 0, znajdują się już specjalne zamrażarki niskotemperaturowe, a jeszcze w tym miesiącu ma ich zostać zapewnionych około 1500. Pomimo wystąpienia silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,1 w ostatnią sobotę (13 lutego), miejsce, w którym są składowane szczepionki, nie ma obecnie problemów z ich przechowywaniem. Miejsca przechowywania szczepionki w razie katastrofy będą pobierały moc z zasilania awaryjnego, w które są wyposażone.  

Minister Tarō Kōno zorganizował konferencję prasową w języku angielskim dla zagranicznych mediów, gdzie powiedział: „Cudzoziemcy zarejestrowani jako rezydenci także otrzymają karty szczepień od samorządów lokalnych. Tak samo dyplomaci i ich rodziny, którzy nie są zarejestrowani jako rezydenci, powinni złożyć wniosek o wydanie karty szczepień. W przypadku jakichkolwiek pytań, Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej prowadzi wielojęzyczne biuro informacji, zatem zachęcamy do skorzystania”. 

ワクチン 河野大臣会見「高齢者 4月から接種開始見込む」 | NHKニュース
【NHK】新型コロナウイルスのワクチン接種を担当する河野規制改革担当大臣は、記者会見で、17日から医療従事者およそ4万人を対象にワ…

[su_heading]Powiązane artykuły[/su_heading]

タイトルとURLをコピーしました