Japonia: brakuje pielęgniarek, potrzebni specjaliści

COVID-19

W prefekturach Tokio i Osaka zaczęły działać wyspecjalizowane, tzw.  „covidowe” placówki medyczne, ponieważ liczba ciężko chorych pacjentów stale rośnie. Liczba wolnych łóżek szpitalnych jest bardzo mała, a zapewnienie wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek jest wyjątkowo trudne. W Tokio w mieście Fuchū od 16 grudnia specjalna placówka medyczna zaczęła przyjmować głównie pacjentów wymagających podawania tlenu. Jeśli stan pacjenta jest krytyczny, przenoszony jest do pobliskiego Tokyo Metropolitan Tama Medical Center.

Od 15 grudnia w Osace działa tymczasowa placówka medyczna „Osaka Corona Severe Center”, przeznaczona wyłącznie dla krytycznie chorych pacjentów. Potrzebnych jest około 130 pielęgniarek, jednak taką liczbą prefektura nie dysponuje, zatem zwrócono się o pomoc do Stowarzyszenia Gubernatorów (全国知事会) i Japońskich Sił Samoobrony. Dzięki ich pomocy Osaka zyskała wsparcie w postaci 30 pielęgniarek. Sytuacja jest jednak dynamiczna, zatem w każdej chwili pielęgniarki mogą zostać wysłane w inne miejsce. 

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) liczba pielęgniarek przypadających na łóżko w Japonii wynosi 0,6, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych jest to 2,84, a w Wielkiej Brytanii 3,09. Często tylko pielęgniarki z dużym doświadczeniem są w stanie wykonać skomplikowane czynności przy pacjencie. Zapotrzebowanie na ich usługi jest ogromne, dlatego władze starają się zatrudnić wszystkie możliwe osoby z kwalifikacjami, które z różnych powodów, takich jak np. macierzyństwo, zdecydowały się kiedyś przerwać pracę. Aby zwiększyć liczbę wykwalifikowanych pielęgniarek, konieczne jest rozszerzenie możliwości szkoleniowych i edukacyjnych. 

Pod koniec maja Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej stworzyło specjalną witrynę dla personelu medycznego. Są tam gromadzone oferty pracy, informacje o placówkach medycznych, o zapotrzebowaniu na personel etc. Pod koniec listopada Ministerstwo we współpracy z Japońskim Stowarzyszeniem Pielęgniarek ustanowiło system wysyłania pielęgniarek z innych prefektur. Stowarzyszenie Gubernatorów wysłało również w sierpniu ponad 30 osób do prefektury Okinawa, a od grudnia wysłało na Hokkaido 20 pielęgniarek z 13 prefektur. Jednak wciąż istnieją obszary, w których brakuje personelu medycznego, a współpraca z innymi prefekturami nie jest wystarczająca. Istnieje pilna potrzeba stworzenia mechanizmu zachęcającego do elastycznego zatrudniania personelu z obszarów, w których wirus jest w zastoju, do obszarów, w których się rozprzestrzenia. 

https://www.nikkei.com/article/DGXZQODL250V00V21C20A1000000

[su_heading]Powiązane artykuły[/su_heading]


タイトルとURLをコピーしました