Japonia na drodze do zmian

Ekonomia

Życie i praca w czasie pandemii

W ostatnich tygodniach, dzienna liczba zachorowań na COVID-19 w Tokio rzadko przekracza 200 osób. Mimo iż do pełnego odrodzenia wciąż daleko, życie w Japonii powoli wraca do stanu sprzed pandemii, pociągi powoli stają się znów zatłoczone, a restauracje i popularne miejsca turystyczne już nie świecą pustkami.

Japonia stara się wyciągnąć wnioski z obecnej sytuacji, dostosować do nowej rzeczywistości i wprowadzić konieczne zmiany, które ułatwią obywatelom życie. W niedzielę, 11 października, podczas Globalnej Konferencji G1 w Tokio, eksperci debatowali nad możliwymi reformami w kwestiach tradycyjnych praktyk, cyfryzacji, stylu pracy i pogłębiających się nierówności. Wygląda na to, że już wkrótce możemy spodziewać się odejścia od osobistych pieczątek hanko, rząd planuje także wprowadzenie cyfrowego systemu opłat, który zastąpi dotychczasową papierową biurokrację.

Kwestią dyskusyjną wciąż pozostaje praca zdalna. Część ekspertów przewiduje iż stanie się ona nową normą dla wielu firm, a co za tym idzie rola jaką pełnią biura będzie musiała zostać na nowo zdefiniowana. Mimo korzyści jakie niesie ze sobą tele-praca, ma ona także swoich przeciwników uważających, iż osoby pracujące z domu będą zbyt oderwani od swojej pracy, firmy i kultury korporacyjnej. Czas pokaże jak wiele proponowanych rozwiązań rzeczywiście znajdzie swoje zastosowanie.

タイトルとURLをコピーしました