Japonia wybrała nowego premiera

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Suga_First_Press_Conference_as_PM.jpg Gospodarka
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/Suga_First_Press_Conference_as_PM.jpg

Pierwszy nowy premier od blisko ośmiu lat

16 września do pełnienia funkcji premiera został wybrany Yoshihide Suga. Shinzō Abe był premierem Japonii na tyle długo, że cały świat zdążył przyzwyczaić się do jego imienia i twarzy. Jego następca ma zamiar kontynuować Abenomikę, autorską strategię gospodarczą Abe.

Poprzedni premier ogłosił swoją rezygnację w zeszłym miesiącu z powodu złego stanu zdrowia. Stało się to blisko po ośmiu latach pracy, co czyni go najdłużej urzędującym premierem Japonii.

Przygotowując się do objęcia nowego stanowiska, Suga musi zmierzyć się z kilkoma ogromnymi wyzwaniami. Jego rząd będzie musiał ożywić japońską gospodarkę, która została spustoszona przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Nowy premier obiecał rozszerzyć testy na COVID-19 i pozyskać szczepionki w przyszłym roku. Będzie także kontynuował politykę zagraniczną Abe, polegającej na utrzymaniu sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, a także dobrych stosunków z Chinami. Suga jest znany z pokonania rozległej i potężnej biurokracji w celu przeforsowania polityki rządu.

Nowy premier najwyraźniej nie jest pozbawiony umiejętności politycznych. Pełnił funkcję Głównego Sekretarza Urzędu Rady Ministrów Japonii dłużej niż którykolwiek z jego poprzedników. Ma reputację twardego i zdyscyplinowanego. 1 kwietnia 2019 roku ogłosił nazwę nowego okresu, Reiwa, dzięki czemu zaczął być nazywany „Wujkiem Reiwa”.

Yoshihide Suga – zarys sylwetki

Urodził się 6 grudnia 1948 roku w prefekturze Akita. Jego rodzina zajmowała się plantacją truskawek. W 1973 roku skończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Hōsei w Tokio. Przynależy do Partii Liberalno-Demokratycznej, 自由民主党 Jiyū-minshu-tō, w skrócie Jimin-tō, uznawanej za największą partię w Japonii. Jego poprzednikiem był Shinzō Abe. Suga jest żonaty i ma trzech synów. Stroni od alkoholu, za to lubi słodycze i wszelkiego rodzaju makarony. Ulubioną lekturą są książki historyczne. W młodości trenował karate. W wolnym czasie lubi wędkować w górach oraz chodzić na spacery. Jego ulubionym powiedzeniem jest Ishi areba michi ari, oznaczające „Gdzie jest wola jest i sposób”, czyli „Chcieć to móc”. Suga jest znany w Japonii jako pomocnik Abe, człowiek działający na jego zapleczu, dla którego nie ma sprawy niemożliwej do załatwienia. Zapytany ostatnio, czy uważa się za miłą osobę, Suga odpowiedział: „Jestem bardzo miły dla tych, którzy dobrze wykonują swoją pracę”.

[su_heading]Powiązane artykuły[/su_heading]

タイトルとURLをコピーしました