Rezygnacja premiera Abe

Gospodarka

Nic się nie zmieni, czy zmieni się wszystko?

Premier Japonii Shinzō Abe 28 sierpnia ogłosił swoją rezygnację. Powodem tej decyzji jest pogarszający się stan zdrowia. Premier bowiem choruje przewlekle.

Na temat tej decyzji i jej skutków zdania są podzielone. Część ekonomistów uważa, że jak dotąd nie ma większych zmian w polityce gospodarczej w ramach Abenomiki i zarządzania polityką pieniężną Banku Japonii. Z drugiej strony, inni przewidują, że takie posunięcie przyniesie Japonii szkody gospodarcze, szczególnie, że gospodarka już jest mocno nadwyrężona z powodu pandemii koronawirusa. Istnieje subiektywne zapewnienie, że sprawujący długoterminową władzę stabilny rząd wdraża spójną i zrównoważoną politykę.

Jednym z głównych problemów administracji Abe były kwestie gospodarcze. Pomimo krytyki Abenomiki, doprowadziła ona do ożywienia gospodarki po 2012 roku i chociaż pozostał problemem wydatków konsumpcyjnych, przyniosło również pewne rezultaty w zakresie zysków korporacyjnych i środowiska pracy. Siłą Abenomiki jest przede wszystkim to, że wielu ludzi wierzyło, że „Abenomika kieruje gospodarkę w dobrym kierunku”.

Ekonomista Yoshimasa Maruyama powiedział: „Wielu ludzi miało świadomość, że premier może zrezygnować, ale na tym etapie jest to zaskoczeniem”. Mimo to w najbliższym czasie nie będzie żadnych większych zmian a priorytetem jest zapobieganie pandemii koronawirusa.

[su_heading]Powiązane artykuły[/su_heading]

タイトルとURLをコピーしました