Ajnowie wobec zakazu połowu łososia

Gospodarka

Walka o własną kulturę czy upór?

Ajnowie, mniejszość etniczna mieszkająca w północnej Japonii. Złożyli oni pozew w sądzie w Sapporo przeciwko władzom o zwolnienie ich z zakazu komercyjnego połowu łososia w rzekach.

Połowy łososia w rzekach są nielegalne w świetle przepisów o ochronie zasobów rybnych i obowiązujących na Hokkaido przepisów dotyczących połowów śródlądowych. Ajnowie, mieszkający w głębi lądu, mogą łowić łososie wyłącznie w celach tradycyjnego połowu, ale muszą wystąpić o pozwolenie do gubernatora.

Grupa składająca pozew to członkowie organu ochrony kultury Ajnów z siedzibą w mieście Urahoro. Grupa ta obejmuje potomków społeczności Ajnów, którzy mieszkali wokół rzeki Tokachi na Hokkaido od okresu Edo, który rozpoczął się w 1603 roku.

W pozwie argumentują, że odziedziczyli po swoich przodkach prawo do połowu ryb w celu utrzymania własnego bytu, chociaż prawo to zostało zniesione przez politykę asymilacyjną prowadzoną przez rząd w okresie Meiji (1868-1912). Ajnowie walczyli o zachowanie swojego języka i kultury. W 1997 roku uchwalono „Ustawę o promocji kultury i tradycji Ajnów”. Głosi ona, że Japonia powinna być państwem wielokulturowym oraz że rząd powinien wspierać rozwój kultury i tradycji Ajnów, jednak nie uznaje ich za lud tubylczy ani nie ustala im żadnych praw.

[su_heading]Powiązane artykuły[/su_heading]

タイトルとURLをコピーしました