Program Furusato Nōzei

Gospodarka

O japońskim sposobie wspierania społeczności

Program Furusato Nōzei to wprowadzony w roku fiskalnym 2008 program ulg podatkowych, który umożliwia podatnikom zwolnienie z podatku dochodowego i podatku od mieszkańca poprzez przekazywanie darowizn na rzecz dowolnej prefektury lub gminy, które chcą wesprzeć. Darczyńcy mogą nie tylko wspierać samorządy i oszczędzać podatki, ale także odkrywać uroki środowisk wiejskich i całej Japonii dzięki darunkom, które otrzymają w zamian. Nie można jednak przekazywać darowizn na rzecz swojej rodzinnej miejscowości lub obecnie przez siebie zamieszkałej.

Początkowo program miał na celu pomóc borykającym się z wyludnieniem miast, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Darowizny w roku fiskalnym 2018 wyniosły około 512,7 miliarda ¥, ustanawiając nowy rekord szósty rok z rzędu.

Z biegiem lat samorządy zaczęły oferować w zamian drogie prezenty. W 2018 roku, Ōsaka otrzymała darowizny w wysokości około 49,7 miliarda ¥. Aby skorygować nadmierną konkurencję o darowizny, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komunikacji, wielokrotnie wzywało rządy do zaprzestania oferowania drogich prezentów. Wprowadzono nowy system, w ramach którego prezenty muszą być wytwarzane lokalnie, o wartości poniżej 30% przekazanej kwoty. Skłoniło to wiele rządów do rezygnacji z wysyłania produktów premium, takich jak mięso, ryż i kraby, na rzecz pierwotnego celu – wspierania władz lokalnych. Furusato Nōzei ma na celu zachęcenie darczyńców do odwiedzenia gmin i odkrywania lokalnych atrakcji. Pomaga także zwiększyć liczbę osób utrzymujących kontakty ze wspieranymi środowiskami.

Problemy w Osace

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Kominikacji stwierdziło, że miasta Izumisano (pref. Ōsaka) nie kwalifikuje się do programu po tym, jak nie zastosowano się do wniosku o ograniczenie prezentów zwrotnych o wartości nie większej niż 30% wartości każdej darowizny. Jednak rząd miasta Izumisano opowiedział, że nie może zaakceptować decyzji Ministerstwa. Oświadczenie wydane przez miasto brzmiało „Decyzja skutecznie ignoruje zalecenia i lekceważy lokalną autonomię”. Burmistrz Hiroyasu Chiyomatsu oświadczył, że miasto rozważa złożenie skargi do sądu wyższej instancji. Krytykując miasto za narażanie Furusato Nōzei na niebezpieczeństwo poprzez kontrowersyjną metodę zbierania darowizn, rada stwierdziła, że ​​decyzja Ministerstwa o dyskwalifikacji miasta może nie była uzasadniona. W orzeczeniu sądu stwierdzono, że wykluczenie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komunikacji Izumisano z programu było niezgodne z prawem.

タイトルとURLをコピーしました