WORKATION

Biznes

Zmieniona ustawa o standardach prawa pracy

W roku 2019 zostały wprowadzone zmiany w ustawie zasadniczej o standardach prawa pracy. Zazwyczaj do wykorzystania w Japonii jest około 20 dni urlopu – dotyczy to umów na cały etat. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków nie są one wykorzystywane i zdarzają się przypadki, w których pracownicy nie wybierają nawet jednego dnia urlopu. Natomiast w przypadku umów na niepełny etat, dni urlopu do wykorzystania różnią się w zależności od miejsca pracy oraz przepracowanych godzin. Dzięki nowej ustawie, jeśli pracownik, mający prawo do wykorzystania więcej niż 10 dni urlopu, nie wykorzysta przynajmniej 5 z nich, na pracodawcę zostają nakładane kary.

Słowo „workation” powstało wskutek połączenia dwóch angielskich słów – „work” oraz „vacation”, oznaczających kolejno pracę oraz wakacje lub urlop. Polega to na udaniu się do wybranego ośrodka wypoczynkowego i wykonywaniu pracy zdalnej z tego miejsca. Praca w innym środowisku pozwala odświeżyć umysł oraz po wykonaniu obowiązków korzystać z atrakcji znajdujących się na miejscu.

Workation różni się od typowej pracy zdalnej nie tylko miejscem jej wykonywania, którym w przypadku pracy zdalnej zazwyczaj jest własny dom, ale także wymiarem godzin. Celem workation jest znalezienie równowagi między pracą a odpoczynkiem. Ponadto, uważa się, że jeśli pracownik wróci z workation, nie będzie musiał nadrabiać wątków poruszanych podczas jego nieobecności ani zmagać się z lukami pamięci dotyczącymi projektów i tym podobnych. Dzięki takiemu systemowi, pomimo mniejszej liczby przepracowanych godzin, pracownik wciąż będzie na bieżąco ze sprawami firmowymi.

タイトルとURLをコピーしました